Narzędzia finansowe w Internecie

Lepsze jest wrogiem dobrego, jak mawia stare przysłowie, ale technologia ma to do siebie, że nawet jeśli początkowo dzieje się to w bólach, to koniec końców triumfuje ona nad starymi rozwiązaniami. Niedawno nad klasycznymi kantorami zawisło widmo bardzo groźnego wroga. Są nim oczywiście kantory internetowe. Internetowe serwisy tego typu każdego roku realizują już transakcje na ponad 20 miliardów złotych, a korzysta z nich 400 000 osób. Czy to już moment, w którym klasyczne kantory znikną?

Ceny

W pierwszej kolejności zawsze rozpatruje się cenę. Zwłaszcza na rynku walutowym, na którym raczej nie da się kupić pieniędzy o wyższej lub niższej jakości. W kantorach internetowych nie płaci się tak naprawdę spreadu, ponieważ taki kantor nie kupuje od nas pieniędzy. Jest on jedynie pośrednikiem w kontaktowaniu się dwóch kontrahentów na giełdzie walutowej. Dzięki temu internetowy kantor wymiany walut ma niskie koszty i może zaoferować opłaty na poziomie poniżej jednego procenta.

Jak na to odpowiada klasyczny kantor? Nie najlepiej, ponieważ koszty jego prowadzenia są wysokie ze względu na obecność dużej ilości gotówki w jednym miejscu. Nie ma znaczenia, że w różnych walutach. Ile konkretnie zapłacimy za wymianę w klasycznym kantorze? Nawet do kilkunastu procent w przypadku mniej popularnych walut…

Wygoda

Pieniądze nie mają różnej jakości, ale ich wymienianie może być czynnością bardziej lub mniej wygodną. Do klasycznego kantoru trzeba się przespacerować, trzeba trafić na odpowiednie godziny pracy, trzeba jechać we właściwy dzień… Kantor online nie wprowadza takich ograniczeń. Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia? Dochodzi północ? Kantor online jest czynny i prowadzi handel walutami. Można wygodnie usiąść w fotelu i wieczorem, przy piwku, wymieniać waluty.

Werdykt

Z werdyktem trzeba być jeszcze jednak ostrożnym. Cały czas jeszcze klasyczne kantory trzymają się mocno na rynku i totalnie dominują, jeśli do ich kategorii doliczyć jeszcze banki. A nie ma powodu, by tego nie robić. Działają one w ten sam sposób, ale pod innym szyldem.

Cały czas jeszcze nie przekonaliśmy się i co ważniejsze, nie przyzwyczailiśmy się odpowiednio do tego typu rozwiązań jako społeczeństwo. Dlatego póki co jeszcze korzystamy z klasycznych rozwiązań, ale z czasem na pewno równowaga będzie się zmieniała. Można powiedzieć, że klasyczne kantory są zamroczone i już niedługo spotkają się z deskami.

Dodaj komentarz